Jak jsme zvýšili efektivitu bannerů o 50%

Bannery jsou stále efektivní reklamou, pokud se dělají správně. Na čem záleží? Je důležité, CO na banneru je a KDE je umístěn. V praxi to vypadá tak, že se vytvoří více bannerů s odlišným obsahem a tyto se nasadí na portál na testování. Následně se vyberou varianty, které mají nejlepší výsledky, tedy ty na které kliká nejvíce návštěvníků.

MUDr. Svoboda – Příklad optimalizace bannerové kampaně

Pro MUDr. Svobodu jsme nechali vytvořit různé kreativy a adaptace banneru na zvětšení prsou od dvou různých designérů. Bannery byly nasazeny na zkušební období dvou týdnů na Plastická-chirurgie.info. a tady přinášíme výsledky.

Počet zobrazení každého banneru byl přibližně stejný. Největší počet kliknutí měl Banner 3 s 22 kliknutími a Banner 1 měl 20 kliknutí – označeno modrou barvou. Proklikovost CTR (Click-Through Rate) bannerů byla 1,5 násobně vyšší než u Bannerů 4, 5 a 2.

Počet zobrazení banneru Počet kliknutí Proklikovost /CTR
Banner 1

4181

20

0,48

Banner 2

4210

11

0,26

Banner 3

4334

22

0,51

Banner 4

4292

14

0,33

Banner 5

4206

13

0,31

V banneru 3 a 1 zaujal pozornost detail na plná prsa v podprsence a detail na oči pana doktora. Velmi dobře fungují i fotografie před-po. Jasné sdělení by mělo vyvolat zájem a touhu: „Chcete krásná prsa do léta?“ a výzva k akci: „Objednejte se na konzultaci již dnes.“ Informace o letech praxe, lokalitě, kde Vás najdou nebo o výhodách, které jsou pro Vás charakteristické, jsou pro návštěvníka také důležité.

Vizuály:

Banner 1
banner1

Imprese: 4181 Kliknutí: 20 CTR: 0,48%

Banner 2
banner2

Imprese: 4210 Kliknutí: 11 CTR: 0,26%

Banner 3
banner3

Imprese: 4334 Kliknutí: 22 CTR: 0,51%

Banner 4
banner4

Imprese: 4292 Kliknutí: 14 CTR: 0,33%

Banner 5
banner5

Imprese: 4206 Kliknutí: 13 CTR: 0,31%

Tipy pro lepší fungování bannerů

Zda bude banner fungovat záleží na jeho obsahu a umístění. Co se obsahu týče, jedná se o BARVY, TEXTY a FOTKY, které budou na banneru obsažené. Umístěním pak rozumíme umístění banneru na stránky, na které chodí návštěvníci, kteří mohou mít o dané služby zájem. Jednou z teorií fungování reklamy, která hezky pasuje na fungování banneru je AIDA Awarenes > Interest > Desire > Action. http://en.wikipedia.org/wiki/AIDA_(marketing)

Barvy

Větší CTR dosáhnete bannerem s čitelným písmem a kontrastní volbou barev.

Text

Méně je více. (Pokud se vám požadovaná informace do „méně“ vejde.) Text by měl být krátký a mluvit jazykem cílové skupiny. Obsahovat by měl základní informaci o produktu a dále určitě i tzv. Call-to-Action tedy CO má uživatel udělat a že to má udělat HNED. Např. Objednejte se na konzultaci ještě dnes!

Fotky

Fotky by měly být i v malém rozlišení snadno rozpoznatelné. Např. Oči přitáhnou pozornost návštěvníků. Reálné výsledky práce přitáhnou více než fotky z fotobanky.

Umístění bannerů – relevance obsahová

Čím přesněji zacílená cílová skupina, tím lepší výsledek bannerové kampaně. Pokud dám bannery cílící na operaci očních víček na stránky o operaci očních víček http://www.plasticka-chirurgie.info/zakroky/plasticka-operace-ocnich-vicek-blepharoplastika budou výsledky lepší, než když je dám na všechny stránky www.plasticka-chirurgie.info . Toto cílení provádíme a funguje.

Umístění bannerů – relevance geografická

Díky technologii internetu je možné omezit cílení reklamy geograficky. Nefunguje to na 100%, ale to nefunguje nic. Geografické cílení pomocí IP adres funguje na cca 80%, které jsou reálné a to stačí pro výrazné zvýšení efektivity. MUDr. Svoboda, tak bannery cílil pouze na Prahu a Střední Čechy.

MUDr. Záruba – Příklad obsahové relevance banneru

Pro MUDr. Zárubu jsme nechali vytvořit banner všeobecný a bannery zákrokové na zvětšení prsou, na operaci očních víček a facelift. Zákrokové bannery byly nasazeny na stránky, které souvisejí s daným zákrokem, tj. banner na zvětšení prsou byl na stránkách s podrobnými informacemi o zvětšení prsou, ceníky zvětšení prsou, fotografie před/po, lékaři a kliniky, které tento zákrok nabízejí, diskuze a zkušenosti pacientek k zvětšování prsou. Všeobecný banner byl nasazen na homepage a všechny ostatní stránky www.plastická-chirurgie.info.

Statistiky skutečně ukázali, že všeobecný banner má nejnižší CTR a to 0,09% při 1 125 091 zobrazeních. Zákrokové bannery měly Click-Through rate 4 až 6-násobně vyšší než všeobecný banner. Zákrokové bannery, zaměřené na konkrétní produkt jsou efektivnější v kombinaci se stejným obsahem na stránce, protože nabídnete návštěvníkovi to, co právě hledá a chce. Platí také, že jednoduché bannery jsou účinnější, něž ty, které se v jednom banneru snaží nabídnout více zákroků nebo akcí.

1) Všeobecný banner
zaruba1
Imprese: 1 125 091  Kliknutí: 980  CTR: 0,09%

2) Zvětšení prsou
zaruba2
Imprese: 56136  Kliknutí: 234 CTR: 0,42%

3) Facelift
zaruba3
Imprese: 12166  Kliknutí: 59  CTR: 0,48%

4) Oční víčka
zaruba4
Imprese: 67995  Kliknutí: 407 CTR: 0,60%

Komentáře
 1. simona ježková Liberec napsal:

  ….pomalu se začínám v této společnosti stydět, že jsem lékař..hesla jako u hokynáře, za chvili budou slogany:“ do hodiny nová víčka udělá vám doktor Klička“….pacienti si budou na Vašich stránkách radit sami sobě navzájem nesmysly a ze stránek bude klepárna, kde nakonec lékař, který bude mít nejvíc negativních hodnocení bude největší „staaaaaar“ ….nevím, kdo Vás řídí a kdo Vám radí, ale slušný člověk ani solidní lékař to nebude.
  …i negativní hodnocení má svůj význam
  Simona Ježková Liberec

  • Pavel Hilbert napsal:

   Dobrý den paní doktorko, děkuji za vaši reakci.

   Ad zkušenosti pacientu – je faktem, že pacienti hledají zkušenosti ostatních. Hledat je budou a budou je i nacházet ať v diskuzních fórech nebo jinde. Na konec jako vždy záleží na inteligenci jednotlivce, jak s naleznými informace naloží, jak je vyhodnotí. V mém příspěvku jsem se snažil poukázat na to, že lékaři nemusí na hodnocení nahlížet negativně. Ůstní doporučení je tu odjakživa a internet tomuto fenoménu dává pouze nový rozměr.

   Na závěr si dovolím odkázat na studii, která dokládá, že online hodnocení lékařů skutečně koreluje s kvalitou poskytované péče i přes to, že tato hodnocení mají své limity.

   http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22491423

   Pavel Hilbert

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*